Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne podzielić można na dwie zasadnicze grupy – aparaty ortodontyczne stałe i aparaty ortodontyczne ruchome. Podstawowa różnica polega na tym, że pierwsze z nich są na stałe przymocowane do zębów przez cały czas procesu leczenia. Ruchome zaś można wyjmować i nie nosi się ich przez cały czas, a jedynie zgodnie z zaleceniem lekarza ortodonty.

Aparaty ortodontyczne stałe

Aparaty stałe dzielimy na dwie grupy:

  • przyklejane na powierzchnię wargową zęba. Fachowa nazwa to aparaty labialne.
    Wśród tej grupy aparatów znajdziemy aparaty ligaturowe (np. aparaty estetyczne, aparaty metalowe) oraz aparaty bezligaturowe (np. aparaty Damon).

Aparaty ortodontyczne ruchome

Są to aparaty wyjmowalne, nie przyklejane w żaden sposób do powierzchni zębów. Idea działania tych aparatów polega na długim noszeniu ich (np. kilka godzin w ciągu dnia i całą noc). Zapewniają jednak komfort podczas jedzenia, czy ważnych rozmów biznesowych. Można je śmiało wyjąć, by najzwyczajniej w świecie nie przeszkadzały. Łatwiej też zapewnić higienę jamy ustnej.
Aparaty te poprawiają ustawienie zębów, a jednocześnie wpływają na rozwój układu kostnego stymulując do poprawnego kształtu kości.
Nowością na rynku są aparaty w formie przezroczystych płytek nakładanych na zęby, które wymieniane są co 2-4 tygodnie. Kolejne płytki są przygotowywane zgodnie z planem leczenia (w metodzie Invisalign) lub na bieżąco dostosowywane do zmian ułożenia zębów (w metodzie Clear Aligner).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *